Завод за проучавање и унапређење саобраћаја (1961.- 1972.)

zavod1sОрганизациона форма за обављање научно-истраживачког рада из области саобраћаја и транспорта, основана је 1961. године под именом Завод за проучавање и унапређење саобраћаја Саобраћајног факултета . Завод је основан одлуком Савета Саобраћајног факултета од 6. априла 1961.године. После доношења и усвајања новог Статута Саобраћајног факултета од 16. марта 1967. године и Правилника о задацима,  устројству и раду Завода, од 23. јануара 1969. године, тачно је одређен задатак Завода: обављање научноистраживачке делатности у области саобраћаја, како у оквиру Факултета, тако и за потребе других правних и физичких лица. У организационом смислу, био је самосталан у пословању и обрачуну. Иако је био организационо и пословно одвојен од наставних радних јединица – одсека и катедара, његов основи састав су чинили наставници и сарадници Саобраћајног факултета.

Институт Саобраћајног факултета (1972. - )

SF institutОд 1972. године, реорганизацијом Факултета Завод за проучавање и унапређење саобраћаја изменио је назив у данашњи Институт Саобраћајног факултета. Од свог оснивања до данас, Институт Саобраћајног факултета дао је значајан допринос развоју науке и струке у области саобраћаја и транспорта, обрађујући на хиљаде студија и пројеката, међу којима су студије стратешког карактера значајне за развој саобраћајног и транспортног система земље и за поједине видове саобраћаја, студије саобраћајно-економске оправданости за највеће инфраструктурне пројекте у области путева и железнице, експертиза, вештачења и др.

Институт данас
Институт Саобраћајног факултета   данас представља врхунску, водећу, национално, регионално и међународно признату интердисциплинарну истраживачку организацију у саставу Универзитета у Београду – Саобраћајног факултета. Институт је првенствено оријентисан на решавање проблема из свих видова саобраћаја, транспорта, безбедности саобраћаја, логистике и комуникација. Основни циљеви Института су да промовише примењена истраживања, нове методологије и технологије и да уз учешће еминентних експерата дође до оптималних решења за потребе својих клијената. Клијенти Института су најчешће правна лица у земљи и иностранству, привреда, министарства, итд.
SF institut2Институт са својим окружењем, људским и техничким ресурсима, дугогодишњим искуством и референцама обезбеђује својим клијентима врхунска интердисциплинарна решења. Институт има највиши ниво образованог професионалног кадра, који се афирмисао у решавању задатака и проблема из матичних области у земљи и иностранству, како за потребе владиних институција, тако и предузећа у друштвеном и приватном власништву. Карактер истраживачких и менаџерских активности Института захтева често интердисциплинарни приступ, што је довело до развијања снажних професионалних веза са бројним експертима и истраживачким организацијама у земљи и иностранству. Имајући у виду и специфичне захтеве појединих клијената, практикују се и специфични истраживачки пројекти, практично Институт обезбеђује ''производ по мери''.
 Статус Института обезбеђује пуну независност у формирању тимова експерата у решавању појединих проблема и извршавању задатака у оквиру научноистраживачке делатности. За сваки конкретни задатак формира се интердисциплинаран тим састављен од експерата (из специфичне области) Института и уједно се утврђује руководилац пројекта. Флексибилност Института имајући у виду сложеност проблема и задатака омогућава укључивање, по потреби, експерата из других истраживачких организација из земље и иностранства, а о чему Институт води посебно рачуна и поседује базу експерата, који могу одговорити сваком пословном захтеву и изазову.