Bezbednost drumskog saobraćaja (DB)

Nastavni proces je organizovan tako da su svi predmeti u prvom, drugom i trećem semestru studija zajednički na svim modulima, dok se potrebna stručna znanja i veštine iz delokruga Bezbednosti drumskog saobraćaja stiču u daljem toku studija, kroz predmete od četvrtog do osmog semestra. Studijski program osnovnih  akademskih studija od prvog do trećeg semestra (u delu zajedničke nastave za sve module) sadrži opšte obrazovne predmete, koji su raspoređeni kroz grupe obaveznih i izbornih, prema prikazanoj strukturi.

Studenti modula za Bezbednost drumskog saobraćaja, od četvrtog semestra usmeravaju se ka naučnim disciplinama koje izučavaju negativne posledice saobraćaja: zagađivanje okoline bukom i izduvnim gasovima, zagađivanje okoline otpadnim materijalima, socijalne i zdravstvene uticaje, iscrpljivanje prirodnih resursa, a posebno saobraćajne nezgode i njihove posledice. Širok spektar znanja koja studenti dobijaju omogućava im da razumeju zakonitosti nastanka štetnih posledica, a zatim da uspešno upravljaju rizicima u saobraćaju. Najviše pažnje posvećuje se izučavanju saobraćajnih nezgoda: zakonitostima nastanka, faktorima rizika, obradi i rasvetljavanju saobraćajnih nezgoda, analizama bezbednosti saobraćaja (na  mreži puteva, u opštinama i gradovima, u transportnim i drugim kompanijama itd.), organizaciji bezbednosti saobraćaja i upravljanju njome, kao i bezbednosti, vozila, puteva, ponašanju i bezbednosti učesnika u saobraćaju, aktivnostima pomoći i podrške povređenim u nezgodama.

Tokom nastavnih aktivnosti studenti stiču osnovna znanja potrebna za upravljanje sistemom bezbednosti saobraćaja, primenu društvenog marketinga u bezbednosti saobraćaja, edukacije i treninge u oblasti bezbednosti saobraćaja, rad u savremenim softverima kao što su PC Crash, Audatex, primenu savremenih alata za unapređenje bezbednosti puteva u skladu sa međunarodnim direktivama, savremene procedure prikupljanja dokaza o saobraćajnim nezgodama, sprovođenje ekspertiza saobraćajnih nezgoda na najvišem nivou, preventivno - propagandne aktivnosti u oblasti bezbednosti saobraćaja, kao i za strateško upravljanje bezbednošću saobraćaja.

Praktičnu nastavu – praksu studenti realizuju u javnim preduzećima, organima državne uprave, saobraćajnoj policiji, Agenciji za bezbednost saobraćaja, osiguravajućim kompanijama, auto-školama, preduzećima za puteve, opštinskim i gradskim upravama, agencijama za veštačenje saobraćajnih nezgoda, istraživačkim institutima, preduzećima za saobraćajno projektovanje itd.

Diplomirani inženjeri modula za Bezbednost drumskog saobraćaja zapošljavaju se u resornom ministarstvu, saobraćajnoj policiji, saobraćajnoj inspekciji, gradskim i opštinskim upravama (na poslovima saobraćaja),  auto-školama, Agenciji za bezbednost saobraćaja, Auto-moto savezu, institucijama za upravljanje putevima, preduzećima za puteve, agencijama za projektovanje, tehničkim pregledima, u osiguravajućim kompanijama, transportnim preduzećima i sl.  Posebno su atraktivni poslovi veštačenja saobraćajnih nezgoda, revizije i provere bezbednosti saobraćaja na putevima, analize rizika na putevima, inspekcijsko-tehnički poslovi u oblasti saobraćaja, projektovanje i sprovođenje kampanja i seminara unapređenja bezbednosti saobraćaja itd.

Struktura nastavnog plana modula Bezbednost drumskog saobraćaja (DB)

oas db lat