Logistika (LO)

Nastavni plan i program modula Logistika definisan je u skladu sa savremenim svetskim iskustvima i dobrom praksom u obrazovanju inženjera logistike, ali i s trenutnim i budućim potrebama tržišta i  privrede.

CILjEVI STUDIJSKOG MODULA

Cilj je da studenti steknu savremena znanja i veštine, ovladaju naučnim pristupima, praktičnim postupcima i alatima, te se osposobe da:

1. planiraju i upravljaju globalnim lancima snabdevanja, međunarodnom logistikom, špedicijom i transportom, pri uvozu i izvozu proizvoda sa različitih svetskih tržišta,
  2. upravljaju logističkim procesima nabavke i distribucije proizvoda, držanja zaliha  u trgovinskim lancima, e-trgovini, distributivnim kućama i industrijskim kompanijama,
  3. planiraju, organizuju i upravljaju logističkim sistemima i procesima transporta, skladištenja, držanja zaliha, pretovara, pakovanja i isporuke proizvoda na različitim  tržištima i u različitim industrijama,
  4. planiraju i projektuju logističke centre, skladišno-pretovarne sisteme, kontejnerske i intermodalne terminale, sisteme industrijske logistike i sl.,
  5. istražuju i analiziraju logistička tržišta, razvijaju, prodaju i pružaju logističke usluge na            međunarodnom, regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou,
  6. primenjuju nove tehnologije, softverske alate i informaciono-komunikacione sisteme u logistici i lancima snabdevanja,
  7. planiraju i upravljaju procesima isporuke robe i opsluživanja potrošača u urbanim i  gradskim celinama,
  8. razvijaju i primenjuju održiva logistička rešenja u oblasti zelene logistike i logistike povratnih tokova robe.

NAČIN RADA - STRUKTURA NASTAVNOG PLANA

Nastavni plan osnovnih studija koncipiran je tako da obuhvata tri velike grupe predmeta i to opšteobrazovne, opštestručne i užestručne predmete. Opšteobrazovni predmeti izučavaju se uglavnom u prve dve godine, a opštestručni na drugoj i trećoj godini. Na trećoj i četvrtoj godini izučavaju se    užestručni predmeti iz naučnih oblasti: poslovna logistika i špedicija; industrijska logistika, lanci snabdevanja i skladišni sistemi; intermodalni transport, logistički centri i city logistika; tehnologija rukovanja materijalom i eko-logistika.  U toku studija studenti stiču i znatna praktična znanja. Preko 30 kompanija su nastavne baze u kojima se realizuje praktična nastava i gde studenti rešavaju konkretne zadatke. Pri tome, primenjuju stečena znanja, veštine i alate.

Pored toga, redovno se organizuju: stručne prakse, studije slučaja, gostujuća predavanja istaknutih stručnjaka iz prakse, posete logističkim sistemima i kompanijama, stručne ekskurzije i dr.

ZAPOŠLjAVANjE

Stečena znanja diplomiranim inženjerima omogućavaju brzo zapošljavanje i napredovanje u profesionalnoj karijeri.

Već duži niz godina nema nijednog nezaposlenog inženjera  koji je završio modul Logistike. Svi nađu posao u roku do tri  meseci, a veliki broj njih i pre nego što  diplomira, u toku praktične nastave i stručne prakse.  Ovo je važan motiv i za upis novih studenata, što se vidi po interesovanju za studiranje na ovom modulu koje iz godine u godinu raste. Godišnje ovaj modul upiše 45 studenata, a diplomira ih oko 40.

Diplomirani inženjeri  logistike najčešće se zapošljavaju u logističkim, špediterskim, transportnim kompanijama (preko 45 %), trgovinskim lancima i distributivnim kućama (oko 25%), proizvodnji u različitim industrijskim preduzećima (oko 15 %) , informaciono softverskim kompanijama (oko 12 %) , osiguranju i drugim kompanijama  (oko 3 %).

lox1

Slika 1. Učešće industrija u zapošljavanju logističara

Struktura nastavnog plana modula Logistika (LO)

oas lo cir