U utorak, 10. maja, u Inovacionom centru Mašinskog fakulteta, održana je Interdisciplinarna radionica na temu: Identifikacija izazova i prilika za jačanje regionalne i makro-regionalne saradnje na pametnoj specijalizaciji u održivoj plavoj ekonomiji, Sektorski fokus: Inovacije u rečnom transportu.
- Kontekst i ciljevi radionice
Istraživanja i inovacije su prema Evropskoj komisiji prepoznate kao ključni faktor razvoja plave ekonomije i šire postizanja ambicioznih ciljeva klimatske nutralnosti do 2050. godine. Regionima i zemljama povezani rekama i morama su potrebne harmonizovane politike kako bi planirali buduće inovacije za Plavi rast u sektorima kao što su transport, zagađenje voda, energetska povezanost, zaštita pomorskog ekosistema, promocija održivog turizma i drugi.
BLUEAIR je projekat u okviru programa Interreg Adrion koji ima za cilj jačanje institucionalnih kapaciteta u Jadransko-jonskom regionu (Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Grčka, Italija, Crna Gora, Srbija i Slovenija) u definisanju zajedničke, makro-regionalne politike pametne specijalizacije (S3) za plavu ekonomiju i usklađivanju lokalnih inicijativa sa EUSAIR strategijom kroz koordinisan pristup.
Deo aktivnosti u okviru BLUEAIR projekta je serija interdisciplinarnih radionica (9 regionalnih i jedna međunarodna) sa ciljem identifikaciji glavnih izazova i mogućnosti za jačanje regionalne i makroregionalne saradnje na pametnoj specijalizaciji u održivoj plavoj ekonomiji kroz interakciju, saradnju i razmenu znanja i iskustava između regionalnih aktera u okviru 4Helix modela.
- Bitni ishodi radionice
- Podizanje svesti o važnosti inovacionih politika plavog rasta
- Umrežavanje i jačanje saradnje između regionalnih 4Helix aktera
- Mapiranje izazova, prilika i rešenja za jačanje makro-regionalne saradnje na pametnoj specijalizaciji u održivoj plavoj ekonomiji