XLII Симпозијум о новим технологијама у поштанском и телекомуникационом саобраћају - ПосТел 2024 ће се одржати 26. и 27. новембра 2024. године на Саобраћајном факултету у Београду. Симпозијум организује Одсек за поштански и телекомуникациони саобраћај. Суорганизатори су: Јавно предузеће “Пошта Србије”, “Телеком Србија” а.д., и Регулаторно тело за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ). Покровитељи Симпозијума су Министарство науке, технолошког развоја и иновација и Министарство информисања и телекомуникација Републике Србије.

Саобраћајни факултет Универзитета у Београду, Модул за саобраћајно инжењерство и Катедра за планирање и регулисање саобраћаја организују 14. научно-стручну конференцију са међународним учешћем о техникама у саобраћајном инжењерству „ТЕСи”. Конференција ће бити одржана од 10-12. октобра 2024. године на Златибору у Хотелу Мона.

Задржавајући препознатљиви концепт и тематику, и у складу са досадашњом традицијом очекује се учешће више од 200 научника и стручњака из Србије и региона, махом саобраћајних инжењера али и произвођача софтвера и опреме.

Више информација о Конференцији се може добити на интернет страници:  https://tesi.sf.bg.ac.rs/

 

У петак, 13.септембра 2024. године у 11.15h у Сали 128 Универзитета у Београду – Саобраћајног факултета, уважени колега Горан Вук ће одржати предавање под називом "Danish National Travel Model".

Предавање ће бити одржано на енглеском језику у трајању од 40 минута, а након тога је предвиђена дискусија на српском језику (у трајању од око 20 минута).

Кратак опис предавања:

All EU countries own some kind of a National Travel model. Such a model is used in feasibility studies connected to major infrastructure projects. Also, mobility planning and transport analyses benefit from this type of models. Denmark got the first version of the National Travel model in 2010. The model was built at the TU Copenhagen and up to 2022 it was the property of the University. Since then, Danish Road Directorate (Vejdirektoratet) took over the ownership. The present project includes the major upgrade of the model, where also the passenger demand model is included.

This lecture is about the modelling activities included in the Passenger Demand of the Danish National Travel model.

 

Кратка биографија колеге Горана Вука:

Civil engineer from University of Belgrade (1990)

PhD in travel demand modelling from TU Copenhagen (1994)

Extern lector in Mobility planning – TU Aalborg (last 10 years)

Important projects:

  • The Great belt corridor model (1995)
  • Denmark-Germany corridor model (1998)
  • OTM – a tour-based traffic model for the Greater Copenhagen (ver.1 in 1996 till ver.7 in 2018)
  • COMPASS – an activity-based model for the Greater Copenhagen (2021)
  • DK National Travel Model (2023-2025)

Саобраћајни факултет учествује као суорганизатор у јубиларној 10. међународној конференцији за геометрију и графику "моНГеометрија".

Главни организатор је Архитектонски факултет
https://www.arh.bg.ac.rs/2024/08/28/85040/

и Српско Удружење за Геометрију и Графику (СУГИГ)
https://sugig.org/mongeometrija-2025/

Више о овом догађају може да се погледа овде (pdf).

Одлука о прухватању суорганизације може да се погледа овде (pdf).

Успешно је завршена Међународна логистичка конферецнија коју је организовао Саобраћајни факултет - Одсек за логистику уз суоргнизацију 28 међународних и домаћих компанија из сфере логистике, транспорта, производње, трговине ИТ сектора. На  конференцији  је било 350 учесника  и у потпуности су остварени постављени циљеви да се повеже привреда и академска заједница са главним фокусом на  студенте, њихово образовање, стипендирање, запошљавање и каријерно напредовање. Престављене су логистичке иновације и решења из домена дигитализације, аутоматизације, вештачке интелигенције и зелене логистике,  која су у протекле две године развијена и примењена у ланцима снабдевања.
 
 

IC SHARE JPGPanacea logo transp

У оквиру пројекта PANACEA (Фонд за науку Републике Србије, Програм: Идеје), у коме Саобраћајни факултет учествује заједно са Факултетом организационих наука и Економским факултетом Универзитета у Београду, 10. и 11. маја 2024. године одржана је прва Интернационална конференција о економији дељења и савременим пословним моделима: Теорија и пракса –“IC-SHARE 2024” 

Конференција је окупила више од 100 научника и истраживача из области економије дељења и платформске економије. У оквиру 10 тематских секција, укључујући и нове пословне моделе у оласти транспорта и мобилности, представљено је 39 радова. Посебну пажњу је привукло учешће водећих европских истраживача у улози позивних предавача, као и уредника водећих међународних часописа (Technovation и International Marketing Review).

Више о конференцији IC-SHARE и пројекту PANACEA  на https://panacea-ideje.rs/ 

Служба за подршку образовању и научноистраживачком раду

Free Joomla! template by Age Themes